Wystawa fotograficzna – fotorelacja

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie spotkali się pasjonaci fotografii. A wszystko to za sprawą wernisażu niezwykłej wystawy fotograficznej pn „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”. Dlaczego niezwykłej? Odpowiedź jest prosta – jej autorami są bowiem … sami mieszkańcy!

Wystawa jest pokłosiem konkursu fotograficznego, który został ogłoszony z okazji Światowego Dnia Kociewia przez wójta gminy Zblewo oraz Nadleśnictwo Kaliska i Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE.

Do konkursu zgłoszono ponad 60 prac fotograficznych, oddających piękno i walory gminy. Były zdjęcia kolorowe, czarno białe, były pejzaże, krajobrazy, ale także portrety i zatrzymane w kadrze ważne dla uczestników chwile. Jak podkreślało jury konkursu, każda z fotografii ma swój urok, opowiada swoją historię, o czym mogli się przekonać goście wernisażu. Sala widowiskowa GOK-u zamieniła się bowiem we wtorkowy wieczór w prawdziwą galerię, a na wernisaż przybyło kilkadziesiąt osób. Uroczystość otworzyli rozśpiewani i roztańczeni „Mali Kociewiacy” z przedszkola w Zblewie, a potem w blasku fleszy, przy fanfarach na scenie pojawili się laureaci konkursu. Nagrody główne pierwszej edycji konkursu fotograficznego trafiły w ręce pań!

Główną nagrodę w konkursie jednogłośnie przyznano pracy pt. „Letnie wspomnienie”, wykonanej przez Krystynę Giełdon ze Zblewa. Drugą nagrodę otrzymało zdjęcie pt. „Poranek” wykonane przez Justynę Guzińską.  Trzecią nagrodę zdobyła fotografia Moniki Kościelnik – Stypa pt. “Na krawędzi nocy i dnia”. Jury przyznało także kilka wyróżnień. Otrzymali je: Krystyna Giełdon, Monika Kościelnik-Stypa, Adrian Ronkowski, Janusz Belka oraz Krystyna Engler.

Podczas wernisażu wręczono także nagrody specjalne – za najlepsze zdjęcie przyrodnicze oraz zdjęcie najbardziej „kociewskie”. Patronami tych konkursów było Nadleśnictwo Kaliska oraz Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE. Nagrodę Nadleśnictwa Kaliska otrzymała fotografia pt. „Skrzydlaci przyjaciele” wykonana przez Beatę Pukałę, a nagrodę LOT – uroczy „Jeż w stokrotkach” Małgorzaty Wojciechowskiej. Wręczając nagrodę, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE – Piotr Kończewski przygotował dla pani Małgosi dodatkową, wspaniałą niespodziankę – podarował jej bowiem projekt okładki tegorocznego foldera promującego Kociewie. A na okładce – jeż, autorstwa naszej laureatki! To właśnie on będzie promował w tym roku nasz region. Dodajmy, że folder zostanie wydany lada dzień w wielotysięcznym nakładzie.

Swoją nagrodę przyznali także sami mieszkańcy – internauci, którzy głosowali na facebooku na najlepsze zdjęcie. Najwięcej „lajków” zdobyła fotografia Sandry Wietrzykowskiej, wykonana wczesną wiosną nad jeziorem w Semlinie.

Jak można się było przekonać na wtorkowym wernisażu, poziom konkursu był bardzo wysoki, a zdjęcia złożone do konkursu – po prostu piękne. Dlatego warto wybrać się do Zblewa, do Gminnego Ośrodka Kultury i obejrzeć tę wystawę. Będzie ona prezentowana do 5 kwietnia. Zapraszamy.