Wkrótce w naszym ośrodku kultury – wernisaż Barbary Marii Woźniak

Zapraszamy na wernisaż Barbary Marii Woźniak z Gdańska, która ma rodzinne korzenie w Zblewie – artystka na swoich obrazach przedstawia mieszkańców Zblewa z roku 1982. Na wernisaż zapraszamy 3 września na godz. 15:00 do Gminnego Ośrodka Kultury im. Małgorzaty Hillar w Zblewie. Wystawę będzie można oglądać do 17 września w godzinach pracy ośrodka kultury.

Anna Helena Formella /O wystawie/

„ Kiedy przeglądam mój album rodzinny, czuję że spoglądam we własne wnętrze
i zagłębiam się w studnię splecionych dziejów historycznych i osobistych. Poszarzałe zdjęcia stają się, swego rodzaju, wehikułem czasu, pozwalającym na spotkanie z tymi, którzy już odeszli oraz ze mną samą. Podobne odczucia przyniósł mi cykl obrazów Spotkanie przy stole Barbary Marii Woźniak. Jest to niezwykła podróż w głąb duszy artystki, towarzyszenie Jej w odkrywaniu elementów mozaiki osób
i zdarzeń, z których wynurza się portret Jej samej.
Obrazy z cyklu są również zaproszeniem, by odnaleźć spotkania, składające się na naszą egzystencję. Wszyscy nosimy w sobie historię rodzinną. Wiele osób, tworzących opowieść o nas samych, odeszło zanim zdążyliśmy je poznać. Inne przetrwały jako nikłe wspomnienie czy garść anegdot. Magia artystycznego spojrzenia B.M. Woźniak, pozwala nam nie tylko na podróż w czasie, ale na podróż w poszukiwaniu własnej tożsamości oraz istoty relacji z drugim człowiekiem.
Z na pozór zwyczajnych scen ze spotkania rodzinnego wyłaniają się ukryte konteksty, sprawiające że uwiecznione chwile i postaci, stają się świadkami historii narodowej, osobistej oraz przewodnikami po dialogicznej naturze istoty ludzkiej i jej dążeniu ku transcendencji […].”

Marta Modrzejewska-Ptak /O wystawie/

„ Obrazy Barbary Woźniak przenoszą nas w świat pełen uczuć, bliskości, zadumy. Zwłaszcza dziś, w XXI wieku, gdy owa bliskość przegrywa z ekranami telefonów komórkowych czy komputerów, gdzie spotkania oraz  dyskusje przeniesione zostały do świata wirtualnego. Sceny widoczne na obrazach malarki rozczulają, napawają tęsknotą […].
Na obrazach widzimy członków rodziny, którzy wspólnie biesiadując, przywołują nam na myśl dawne czasy lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego wieku, kiedy tak modne
i powszechne było wyprawianie urodzin bądź imienin w domu […].
Cały cykl obrazów jest malarską podróżą do korzeni artystki, do domu, do którego zostajemy zaproszeni przez malarkę, by wejść i poczuć się bezpiecznie. Gdzie domownicy ugoszczą nas tak jak swoich bliskich, wedle maksymy Gość w dom, Bóg w dom.”

Barbara Maria Woźniak / O wystawie/

„ Cykl obrazów, jaki prezentuję, powstał na podstawie fotografii, wykonanych przez mojego ojca, […] między innymi w domu rodzinnym mojej matki, […] w 1982 roku. Fotografie te, jako szkice pamięci oka, są dla mnie reminiscencją zjazdu rodzinnego, który skłonił mnie do refleksji artystycznej nad spotkaniem człowieka z człowiekiem, twarzą w twarz […].
Ten malarski album rodzinny jest […] dla mnie […] świadectwem Historii, tej indywidualnej, tej narodowej i  tej powszechnej, gdzie w twarzy, postaci, spotkaniu przy stole, odnajdywana jest  przeszłość i teraźniejszość, starość i młodość, każda chwila i każde doświadczenie. Jest świadectwem czasu, który już nie powróci… […].”

/O artystce/

Barbara Maria Woźniak – Artysta malarz, grafik, fotografik. Urodzona 15 listopada 1983 roku
w Gdańsku. Ukończyła  Wydział Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w 2012 roku. Od 2017 roku jest członkiem Związku Artystów Plastyków – Okręg Gdańsk.

Wystawy i osiągnięcia:

02/2021 Spotkanie przy stole, wystawa indywidualna malarstwa, Gdańsk, Projektornia GAK
07 – 12/2020 Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
06/2014 Ślady obecności, wystawa indywidualna grafiki i ceramiki, Gdańsk, Projektornia GAK
10/2013 Witryny, wystawa indywidualna malarstwa, Gdańsk, Galeria Klubu Żak
2013 Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska
12/2012  Reminiscencje – prof. Maciej Świeszewski i studenci ASP w Gdańsku, wystawa zbiorowa, Chojnice, Kościół  Zwiastowania N.M.P.
11/2012  grafika + grafika, wystawa zbiorowa profesorów i studentów ASP w Gdańsku, Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
2011 Wystawa zbiorowa pracowni wklęsłodruku prof. zw. Aliny Jackiewicz- Kaczmarek, Gdańsk, Stacja Orunia
2011 Przedaukcyjna  wystawa zbiorowa, Sopocki Dom Aukcyjny
03/2010 Wystawa  zbiorowa pracowni wklęsłodruku prof. zw. Aliny Jackiewicz-Kaczmarek, Gdańsk, Galeria Güntera Grassa