GRY, ZABAWY I KOŁO GARNCARSKIE CZYLI NA PÓŁMETKU FERII W GOKLANDII

Minął już pierwszy tydzień zimowych ferii w GOKLANDII czyli w naszym Ośrodku Kultury w Zblewie. Każdego dnia w zajęciach uczestniczy grupa 40 dzieci. Przygotowano dla nich szereg, wspaniałych atrakcji! Ferie rozpoczęły się na sportowo – od poniedziałku do środy trwały zajęcia na sali gimnastycznej w Zblewie.

A w czwartek i piątek – niesamowita przygoda z kołem garncarskim! Dzieci z GOKLANDII miały okazję zapoznać się z warsztatem pracy garncarza. Do Zblewa przyjechał bowiem jeden z najbardziej znanych i szanowanych w swoim fachu mistrzów garncarstwa – pan Leszek Arkuszyński z Sokola. Nie tylko wtajemniczył on dzieci w sekrety swojego rzemiosła, ale też opowiedział o jego historii i tradycjach garncarskich w swojej rodzinie. A te są przebogate – pierwsze wzmianki o rodzinie Arkuszyńskich pochodzą bowiem już z XIII wieku. W tym okresie rodzina ta zamieszkiwała wieś Arkuszewo koło Gniezna, gdzie już wówczas wg podań rodzinnych Arkuszyńscy trudnili się garncarstwem. Dzieci z wypiekami na twarzy słuchały opowieści Mistrza Arkuszyńskiego, a potem z wielkim oddaniem lepiły gliniane garnki, dzbanki i wazoniki. Efekt dwudniowych warsztatów jest imponujący, a uśmiechy dzieci dowodzą, że był to mile spędzony czas.

A co czeka nas w tym tygodniu w GOKLANDII? Już jutro (wtorek, godz.11.45) na sali widowiskowej GOK-u wystąpi teatr „Maska”, który wystawi przedstawienie „Miś jest grzeczny i bezpieczny”. Nie zabraknie też w najbliższych dniach muzycznych emocji – na czwartek (26 stycznia) zaplanowano bowiem wspaniałą dyskotekę, którą poprowadzi Grupa Imprezowa Forty Degrees. W piątek zaś dzieci z GOKLANDII wybierają się do kina w Starogardzie.