Biblioteka

Sieć na kulturę – I grupa ukończyła projekt

W zeszłym roku nasz ośrodek przystąpił do projektu „Sieć na kulturę”. Ze względu na pandemię forma i czas zajęć zostały przesunięte i zmienione. Dopiero w te wakacje udaje nam się go realizować. Jest to projekt skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat, którzy uczestniczą online w szkoleniu komputerowym pt. „Korzystanie z cyfrowych usług na zaawansowanym poziomie”. W piątek pierwsza grupa ukończyła dwutygodniowy kurs. W tym czasie nauczyliśmy się korzystać z portalu ePUAP, gdzie można zaleźć i zabukować miejsca noclegowe i bilety lotnicze, jak można zaplanować podróż, jak stworzyć bezpieczne hasła i jak bezpiecznie korzystać z internetu. W ten poniedziałek z zajęciami ruszyła druga i zarazem ostatnia grupa, która również przez kolejne dwa tygodnie będzie spotykać się wirtualnie i poznawać te same zagadnienia co ich koledzy z wcześniejszych zajęć.

7. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy przejechał przez Kociewie i Powiśle.

  1. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy przejechał przez Kociewie i Powiśle.

 

W słoneczną niedzielę, 18 lipca ponad 70 rowerzystów stawiło się przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gniewie skąd startował 7. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy. Wydarzenie zorganizowała Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wraz z Gminą Gniew oraz Miastem Kwidzyn. Zadanie dofinansował również Powiat Tczewski.

 

– To już siódmy raz przy wsparciu Gminy Gniew i Miasta Kwidzyn zorganizowaliśmy Kociewsko-Powislański Rajd Rowerowy. Podobnie jak w ubiegłym roku był to rajd jednodniowy, podczas którego przejechaliśmy ponad 54 kilometry. – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE.

 

Na starcie uczestnicy otrzymali mapę z Kociewskimi Trasami Rowerowymi oraz pamiątkową przypinkę z nazwą imprezy oraz trasą przejazdu. W wydarzeniu udział wzięli zarówno mieszkańcy Kociewia, Powiśla, a także turyści lubiący aktywnie spędzać czas. Wśród uczestników były osoby z Gdańska, Gdyni, Malborka czy też Krakowa. Zróżnicowany był również wiek uczestników.

 

– Od dzieci, młodzież szkolną, dorosłych po seniorów. Na naszych rajdach rowerowych można zobaczyć jak integrują się różne pokolenia i wspólnie oddają się swojej pasji jaką jest jazda na rowerze. – relacjonuje Piotr KończewskiCieszy nas, że moda na aktywność i zdrowy tryb życia nie zna wieku, a Ci młodsi uczestnicy mogą brać przykład z tych starszych oraz bardziej doświadczonych cyklistów.

 

Rajd rozpoczął się w Gniewie i przejechał przez Piaseczno – Rakowiec – Aplinki – Korzeniewo, gdzie już tradycyjnie zostało wykonane zdjęcie grupowe z mostem w tle. Następnie przez Marezę uczestnicy dojechali do Kwidzyna, tam został zorganizowany postój. Z Powiśla na Kociewie rowerzyści przejechali przez Obory – Korzeniewo – Lipianki – Jaźwiska – Tymawę – Nicponię do Gniewu. Jak sami przyznają momentami trasa była bardzo wymagająca, ale wszystkie trudy wynagradzały krajobrazy, które można było podziwiać z perspektywy rowerowego siodełka.

 

Warto podkreślić, że wydarzenie nie mogłoby odbyć się w takiej formie, gdyby nie doskonała współpraca LOT KOCIEWIE z gniewskim i kwidzyńskim samorządem, które od lat wspierają działania mające na celu promocję i integrację mieszkańców Kociewia i Powiśla. Przykład przyszedł z samej góry, ponieważ w Rajdzie uczestniczyli również włodarze miast – Burmistrz Gniewu Maciej Czarnecki oraz Wiceburmistrz Kwidzyna Piotr Widz.

 

  1. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy to już historia. Obszerna relacja fotograficzna i filmowa już niedługo będzie dostępna na facebooku Organizatora, a tymczasem Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zaprasza na jednodniowy 24. Kociewsko-Borowiacki Rajd Rowerowy, który odbędzie się 15 sierpnia. Szczegóły wydarzenia niebawem w mediach społecznościowych. [www.facebook.com/lot.kociewie].

Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej w Zblewie

ZAGRAMY PIĘKNIE!
Już w najbliższą niedzielę (25 lipca o godz.11:00) PIĘKNIE ZAGRAMY tu u nas na KOCIEWIU, oj pięknie!
Przyjeżdżajcie! To wielka, muzyczna gratka, bo nasz Patryk Podwojski to prawdziwy Mistrz. Czy wiecie, że od 2015 roku jest organistą Archikatedry w Gdańsku Oliwie? Będziecie zachwyceni! I jeszcze Jakub Szynal, który mistrzowsko zagra na trąbce, trąbce piccolo i flugelhornie! Słyszeliście kiedyś o FLU-GEL-HOR-NIE? Na pewno nie, więc tym bardziej przyjdźcie, żeby się przekonać na własne oczy i uszy, cóż to jest!
A kościół w Zblewie ma tak wspaniałą akustykę, że – gdy rozlegną się pierwsze dźwięki – będziecie mieli po prostu ciary… Gwarantujemy!
To co, będziecie? Bądźcie! Zapraszamy!

Zapraszamy na 7. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy!

Zapraszamy na 7. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy!

 

Już od lat, w lipcu Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE wraz z Partnerami: Gminą Gniew oraz Miastem Kwidzyn łączy Kociewie z Powiślem podczas rajdu rowerowego. Tradycja ta, nawiązuje do otwarcia mostu przez Wisłę Opalenie – Korzeniewo, który „przekracza granice, łączy regiony”. Nie inaczej będzie także w tym roku. LOT KOCIEWIE zaprasza na 7. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy”, który odbędzie się 18 lipca. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Tczewskiego.

 

Tegoroczna edycja rajdu wyruszy z Kociewia, a konkretnie z Gniewu. Następnie uczestnicy przejadą ponad pięćdziesięciokilometrową trasę, która będzie prowadzić zarówno przez Kociewie jak i Powiśle. – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor LOT KOCIEWIE – Podobnie jak w ubiegłym roku rajd będzie jednodniowym wydarzeniem, podczas którego przejedziemy pętlę poznając miejscowości po obu stronach Wisły.

 

Rajd rozpocznie się w niedzielę 18 lipca, w Gniewie przy Gminny Ośrodku Sportu i Rekreacji. A trasa jak co roku zróżnicowana. Rowerzyści pojadą zarówno drogami asfaltowymi, jak i szutrami, a czasami będą musieli wjechać pod górkę. Łącznie około 54 kilometrów przez Gogolewo, Piaseczno, Rakowiec, Aplinki, Korzeniewo, Marezę, Kwidzyn, Obory, Lipianki, Jaźwiska, Rzym, Tymawę i Nicponię do Gniewu. Po drodze zaplanowane są postoje, a uczestnicy będą mogli podziwiać zabytki oraz atrakcje turystyczne z perspektywy rowerowego siodełka.

 

Rajdy rowerowe są doskonałą okazją, aby na nowo odkryć najbliższą okolicę i poznać trasy, na które będziemy mogli wrócić. To też możliwość poznania osób, które podobnie jak my lubią jazdę na rowerze. – mówi Piotr Kończewski.

 

Organizatorzy podkreślają, że 7. Kociewsko-Powiślański Rajd Rowerowy ma za zadanie upowszechnienie turystyki oraz zdrowego trybu życia. Jest to też wydarzenie dedykowane wszystkim miłośnikom dwóch kółek. Zarówno dorośli jak i dzieci są w stanie przejechać przygotowaną pętlę. Ponadto peleton zamyka wóz asekuracyjny, który w razie zepsucia się roweru czy też zmęczenia zabierze uczestnika wraz ze sprzętem na kolejny postój.

 

Staramy się, aby nasze wydarzenia rowerowe były dedykowane jak najszerszemu gronu odbiorców. Postoje oraz tempo jazdy dostosowane do grupy umożliwia przejechanie trasy zarówno wprawionym cyklistom jak i tym, którzy dopiero wkręcili się w jazdę na rowerze. – podkreślają Organizatorzy.

 

Chętne osoby mogą zapisać się w Biurze Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE, przy ulicy 30 Stycznia 4 w Tczewie lub telefonicznie: 58 531 37 41, mailowo: info@kociewie.eu, a także poprzez wiadomość na Facebooku www.facebook.com/lot.kociewie. Liczba miejsc ograniczona! Zapraszamy!

 

 

Kociewie prezentowało swoje atrakcje na Śląsku

Kociewie prezentowało swoje atrakcje na Śląsku

 

U schyłku wiosny powoli wszyscy szukamy ciekawych propozycji na nadchodzące wakacyjne wyjazdy. Udział w targach turystycznych oraz wydarzeniach plenerowych to doskonały sposób, aby przekonać niezdecydowanych urlopowiczów do spędzenia swojego wolnego czasu na Kociewiu.

 

Nie inaczej było w przypadku mieszkańców Śląskiej Aglomeracji, którzy odwiedzili targi turystyczne ATRAKCJE REGIONÓW, które w miniony weekend, 11-13 czerwca 2021 r. odbyły się w Parku Śląskim w Chorzowie. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć również oferty Kociewia, które kolejny raz było reprezentowane przez Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE, Powiat Starogardzki oraz Powiat Tczewski.

 

– To już kolejny rok, kiedy przy współpracy z LOT KOCIEWIE oraz z Powiatem Tczewskim odwiedzamy targi w Chorzowie i prezentujemy ofertę naszego regionu – mówi Kazimierz Chyła, Starosta Starogardzki, Prezes LOT KOCIEWIE. – Oferta turystyczna naszego powiatu przypadła do gustu odwiedzającym, którzy teraz, przede wszystkim, szukają miejsc oddalonych od tłumów, gdzie w ciszy i spokoju mogą zrelaksować się w otoczeniu natury. Nasze lasy, jeziora oraz urokliwe miejscowości turystyczne znalazły uznanie odwiedzających i zainteresowały Ślązaków.

 

Przez cały czerwcowy weekend turyści pytali, co warto zobaczyć na Kociewiu i jak interesująco spędzić czas w naszym regionie. Na stoisku szczególnym powodzeniem cieszyły się mapy – rowerowa oraz szlak kajakowy rzeki Wierzycy, a także rysunkowa mapa atrakcji całego regionu. Poza tym każdy zainteresowany mógł zabrać bezpłatne broszury i przewodniki, a także katalog z ofertą noclegową. Najmłodszych uczestników targów zainteresowały kociewskie kolorowanki.

 

– Nasze doświadczenie pokazuje, że mieszkańcy Śląska chętnie przyjeżdżają na Kociewie i korzystają z oferty turystycznej regionu – podkreśla Magdalena Olszewska-Gibas, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Wiceprezes LOT KOCIEWIE. – Coraz częściej słyszymy od Ślązaków, że odwiedzili lub mają w planach odwiedzić najbardziej znane atrakcje Powiatu Tczewskiego, takie jak Zamek w Gniewie czy Bazylika Katedralna w Pelplinie.

 

Kociewie dla mieszkańców Chorzowa i Katowic jest często jedno- lub dwudniowym przystankiem w drodze na urlop nad morze. Wszystko to, dzięki dobremu połączeniu komunikacyjnemu Śląska z Pomorzem. Turyści mogą przyjechać do nas zarówno własnym autem, jak i pociągiem.

 

W niedzielę region był promowany podwójnie. Zarówno na Górnym Śląsku, jak i na Pomorzu. LOT KOCIEWIE wraz z Lokalną Grupą Działania „Wstęga Kociewia” zachęcały uczestników Dobrego Targu w Oklaskach Stanisławie do odkrywania turystyki w naszym regionie.

 

– Dobry Targ to przede wszystkim wydarzenie dla miłośników ekologicznej żywności. Poszukiwanie dobrego, zdrowego jedzenia często łączy się właśnie z podróżowaniem – relacjonuje Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE. – Stąd nasze stoisko, które przede wszystkim, miało zachęcać uczestników do odkrywania atrakcji turystycznych Kociewia oraz smaków regionu.

 

Coraz więcej osób planuje wakacyjne wyjazdy, a udział w targach turystycznych oraz wydarzeniach plenerowych to doskonały sposób, aby przekonać niezdecydowanych urlopowiczów do spędzenia swojego wolnego czasu na Kociewiu.